1. třída - celoroční téma/motivace

1. třída - celoroční téma/motivace

19.08.2018 | Miriam Hejzlarová

V září na mě čeká 30 zbrusu nových prvňáčků. :) A také hromada zodpovědnosti za to, abych jejich nadšení po poznávání hned zpočátku neudusila. Proto nás bude celým rokem provázet Ferda Mravenec. Je to téma, které jsem hodně důkladně promýšlela a vymýšlela ve svém absolventském nadšení a těšení se na svou první třídu. Je to téma, které mě baví, inspiruje a přijde mi pro prvňáčky nejlepší. A je to téma, které bych vám chtěla pro inspiraci popsat na následujících řádcích. Pro ilustraci přidám pár fotek z první realizace. Materiály bohužel žádné poskytnout nemůžu, protože všechny samozřejmě obsahují obrázky pana Sekory a ty nemám zakoupené s licencí ke komerčnímu použití. Takže dnes opravdu jen pro inspiraci.

  • Ferdova abeceda a Ferdův slabikář - Nejdůležitější prvek v celém tématu. Okopírovala jsem všechny básničky a obrázky z Ferdova slabikáře k vyvození jednotlivých písmen. Barevnými papíry odlišila tvrdé, měkké, obojetné souhlásky a samohlásky. Rozstříhala na jednotlivé kartičky a slepila k sobě ty, které k sobě patří. Na jedné straně je tedy obrázek písmene (s Ferdou) a na druhé straně je básnička k vyvození písmenka. Kartičky jsou v malé obálce a ty jsou abecedně srovnané v plastovém kapsáři (myslím, že je hodně podobný tomu, který teď začali prodávat na Oškole). S každým novým písmenkem kartičku vytáhnu a naučíme se básničku. Děti (i já) tak mají přehled o tom, jaká písmenka už umíme a básničky jsou součástí naší ranní rutiny. 
  • Rozdělení do broučkových skupin - Až trochu děti poznám, rozdělím je do skupinek po čtyřech. Sedí tak spolu v lavicích a pracují na skupinových úkolech. (Skupinky jsou vždy na pololetí a vyhovuje mi to více, než je vždy před každou skupinovou aktivitou rozlosovávat.) Skupinky jsou pojmenované po broučcích, kteří se objevují v knížkách o Ferdovi a ve skupince společně sbírají dřívka (nabarvené kousky špejlí), která symbolizují jehličí ze kterého mravenci staví mraveniště. Úkolem skupinky je společně postavit co největší mraveniště (jednou týdně spočítáme dřívka a zakreslíme každé skupince na jejich záznamový arch). Motivace: Mravenečci jsou malá zvířátka, která by sama nezvládla nic moc. Ale když spojí síly dohromady, dokáží postavit i takovou ohromnou a propracovanou stavbu jakou je mraveniště. Dřívka dostávají za *pomoc (paní učitelce nebo spolužákům) *připravenost na hodiny *aktivitu v hodinách *splnění úkolu. Od začátku jim říkám, že nemusí za vše co dělají dostávat dřívka ,protože nechci, aby vše dělali jen kvůli nim. Časem pochopí. :)
  • Ferda Mravenec - práce všeho druhu aneb samostatná práce - Obzvlášť v první třídě jsou mezi dětmi velké rozdíly v tempu, vnímání a pochopení. Proto mám neustále připravenou práci pro ty, kteří skončili se zadaným úkolem dříve nebo nepotřebují procvičovat to, co procvičuje zbytek třídy. Připravené mám buď pracovní listy a letos nově (díky šikovným kolegyním z Učitelnice :) ) to budou i různé úkoly na kartičkách. Děti v mých třídách jsou zvyklé, že mi nehlásí, že mají hotovo, ale rovnou si vezmou další práci (vědí kde). Buď tedy pracují na rozdělaném pracovním listu, který mají ve Složce Ferdy Mravence v lavici nebo si jdou pro nový pracovní list nebo si vezmou kartičky a s těmi pracují na koberci. Za každou splněnou práci navíc pak dostávají puntíky na Ferdův šátek. Hlava Ferdy s prázdným šátkem je prvním listem v rychlovazači, kam si zakládají rozpracované a hotové (zkontrolované) pracovní listy. Proto jí říkáme Složka Ferdy Mravence. :) Puntíky sbírají celý rok a před rozdáváním vysvědčení, dostanou ti největší Ferdové opravdický Ferdův šátek. Poprvé jich bylo asi deset a bylo to opravdu moc hezké. :) (Bohužel jsem ale nesehnala červenou látku s černými puntíky, takže jsem se musela smířit s puntíky bílými.)
  • Ferda Mravenec a první den - Letos bych chtěla Ferdu zapojit hned první den. Přemýšlím nad tím, že na tabuli nakreslím Berušku i Ferdu, vystříhám černé puntíky, ty podlepím magnetem a připravím spolu s bílou pastelkou/voskovkou na každou lavici. Děti pak vyzvu, aby se podepsaly (úplným nepsavcům pomůžu) a potom je pozvu dopředu, potřesu rukou a oni puntík dají Berušce na krovky nebo Ferdovi na šátek. Stoprocentně rozhodnutá pro to ještě nejsem, potencionálních rizik a zádrhelů vidím dost, ale jako myšlenka v procesu se mi to líbí moc. :)
  • Ferda Mravenec a jeho loutka - Jaká bychom to byla Ferdova třída, kdybychom neměli jeho hračku jako maskota? Celý rok sedí na mém stole a hlídá nás a když je potřeba, děti si ho posadí na svoji lavici a jdou se bez ptaní vyčůrat. 
  • Drobná výzdoba s Ferdovými obrázky - Ferdu mám na kartách s rolemi pro skupinovou práci a na kartách s "kouzelnými" slovíčky. Berušky s odpovídajícím počtem teček na demonstračních číslicích 0 - 10. 
  • Přechod z tužky na pero - V mých třídách velká událost a okamžik, na který se všichni těší. Beru to poctivě a "oslavu" prožíváme stejně intenzivně u každého jednoho dítěte. Každému pořádně zatleskáme a já mu na tričko připnu odznáček, kde Ferda drží opravdické pero (obrázek je z Ferdova slabikáře, jen jsem ho nakopírovala, zalaminovala, vystřihla a tavnou pistolí přilepila připínací špendlík). Pak ode mě dostane pero a tím se podepíše na společný arch papíru, kde jim Ferda pomocí básničky radí, jak se pero drží (opět Ferdův slabikář). 
  • knížka, video, písnička - I s relaxem nám pomáhá Ferda. :) Dětem čtu samozřejmě knížky Ferdy Mravence (jedna na pololetí), pouštím jim na YouTube animovaný seriál o Ferdovi a zpíváme Beruško, půjč mi jednu tečku. 

Teda...když to takhle znovu vidím pohromadě sepsané, tak se začínám bát, že už nikdy nic tak komplexního nevymyslím a budu mít Ferdu v 1. třídě až do důchodu. :-D Proto budu moc ráda, když mi napíšete, jaká motivační témata u prvňáčků používáte vy. ;) A pokud se rozhodnete inspirovat se mojí motivací, uděláte mi velkou radost, když něco z toho vyfotíte a vložíte do naší Učitelnicové skupiny a inspirujete i ostatní. Nejnovější články

Učitelnice na konferenci Teachers Pay Teachers II. část

25.09.2019
Co bude čekat moje prvňáčky od září do června?

Učitelnice na konferenci Teachers Pay Teachers I. část

21.09.2019
Co bude čekat moje prvňáčky od září do června?

Tipy na nakupování na Aliexpressu II.

15.09.2019
Co bude čekat moje prvňáčky od září do června?

TIPY a VYCHYTÁVKY - Od učitelů učitelům

24.08.2019
Co bude čekat moje prvňáčky od září do června?

Používáte nepodporovaný prohlížeč.


Pokud chcete vidět všechny materiály, které pro vás různí autoři připravili, použijte prosím Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge nebo Safari.


Děkujeme.
Tým Učitelnice.cz

Dobití libovolné částky pro pohodlnejší příští nákupy...

Dobití libovolné částky pro pohodlnejší příští nákupy...

Uplatnení voucheru pro dobití kreditu