Přemýšlíte, jak zabavit děti o prázdninách? Čeká vás dlouhá cesta autem a už teď se nemůžete dočkat otázek tipu "Kdy už tam budem"? Ivana Hrubá Eliášová připravila několik osvědčených tipů nejen pro prázdninové "babičkování" a trávení času s dětmi smysluplným způsobem. Většina aktivit se dá použít i ve školní třídě, tak můžete přes léto načerpat inspiraci i do dalšího školního roku.
Blíží se prázdniny a já se na ně těším jako malé dítě. Babičkování je prostě úžasné. Nejsem hlídací, ale užívající si babička sedmiletého kluka Mirečka a zvu vás do našeho světa dobrodružství.
Cesta autem
Rádi cestujeme a delší cesty bývají velkou zkouškou mé trpělivosti. „Kdy už tam budeeem?“ Znáte to taky? Co s tím?
Varianta mobil
To je obrovské lákadlo a záruka, že „bude klid“. Máme nainstalovaný měnič hlasu, který vnoučka velmi baví. Jednoduše si nahraje monolog a pouští si pak zvukový záznam v různých variacích (robot, mimozemšťan, myš apod). Často si také po cestě natáčí komentovaná videa, ve kterých vystupují jako hlavní hrdinové spolucestující plyšáci.
Přečtěte si více o možnostech využití mobilu ZDE.
Varianta křížovky
Míra luštil křížovky už v mateřské školce. Měl a má rád obrázkové i s písmenky. A protože měl období, kdy pořád řešil zvířata a abecedu, vyrobila jsem obrázkové křížovky, ve kterých jsou zastoupena zvířata podle abecedy. K tomu vějíř – jeden jen s obrázky a jeden s popisem.
Při delší jízdě autem na dovolenou jsem vzala s sebou tištěné křížovky, tužku a kartičky s obrázky zvířat. Vnouček – předškolák – vyluštil tajenku a vzal si vějíř s kartičkami. Zvolil si variantu – kartičky bez popisu, protože chtěl zvířátko, které mu vyšlo v tajence, sám najít.
Křížovky lze spustit i elektronicky, což je pro děti další zábavná varianta. Občas pošlu mamince mého vnoučka elektronicky odkaz na křížovku (např. ZDE) a vnouček luští doma a pak mi hned volá, co mu vyšlo a kreslí obrázek.
Na letošní prázdniny mám připravené nové křížovky, které odráží vnoučkův zájem o Dášeňku od Karla Čapka. Upravila jsem první dvě kapitoly tak, abychom je mohli číst doma, nebo poslouchat na cestách a přitom v textech hledat odpovědi na otázky. Nachystala jsem si variantu s QR kódy, protože jsem v rámci distanční výuky zjistila, že pokud si dítě čte text přes QR kód, často je motivace k hlasitému čtení vyšší než z běžných textů.
Jak vyrobit QR kód? Možností je několik, velmi snadno a rychle to zvládnete například na stránkách ZDE.
Přečtěte si více o možnosti využití křížovek při cestování autem ZDE.
Varianta kartičky
Kartičky jsou univerzální pomůckou, která se hodí na cesty i na doma. Co všechno se dá s nimi dělat? Spočítej petrklíče (a už řešíte, co je to petrklíč). Kde je pečivo? Co mezi obrázky nepatří (důležitá je argumentace dítěte, nikoliv moje představa - princezna by trenky přece nenosila). Nebo si vezmete nůžky vystříháte si před cestou obrázky, které poslouží v prodejně, až si budete hrát na obchod. A jaký to má příjemný bonus? Je to osvědčená technika na trénování poruchy pozornosti.
- Do auta - povídáme si, kroužkujeme.
- Na deku - už můžeme i stříhat, vymýšlet příběhy.
- Doma - na označení obrázků poslouží knoflíky či figurky pokémonů (děda jim říká pimprlíci).
Na kartičkové materiály pro využití nejen při cestování autem se můžete podívat ZDE.
Společné chvíle nejen u babičky
Šifry, schovávačky, rébusy, luštění, hledání. Vyzkoušela jsem si to loni o prázdninách a o Vánocích. „Babi, já bych si přál, abych měl každý den ráno nějaký úkol.“ Podívejte se, jaké úkoly jsem vymyslela, třeba by se hodil nějaký i vám.
Fascinace čísly
Aneb počítáme i o prázdninách. Jak šel čas, vytvořila jsem řadu zábavných kartiček na procvičování matematiky, které se dají využít na dece u vody, v autě při delší cestě, nebo je prostě doma poschovávám, vnouček hledá a řeší.
Přečtěte si více o prázdninovém počítání včetně nabídky konkrétních materiálů ZDE.
Zašifrovaná slova
Velký úspěch sklidila hra se zašifrovanými slovy a popletenými slabikami. Přestože ještě vůbec netušil, co to jsou slabiky, poradil si a splnil úkol - najít poklad od přítele z budoucnosti.
Materiál se zašifrovanými slovy naleznete ZDE.
Zašifrované vzkazy
Moje učitelská i babičkovská zkušenost říká, že děti rády luští, objevují, že milují aktivity, kde mohou být kreativní a spolutvůrci aktivit. Přesně tak tomu bylo u zašifrovaných vzkazů s obrázky, písmenky a vzkazy. Vyluštěné vzkazy mají navíc instrukce či poselství, které Míra splnil, např. udělej pět dřepů, udělej dnes dobrý skutek a podobně.
Materiál se zašifrovanými vzkazy naleznete ZDE.
Zašifrované otázky
Proč je v noci tma tmoucí? Jakou pohádku máš nejraději? Proč voda neteče do kopce? Proč se rádi smějeme?
Děti jsou zvídavé a stále kladou otázky. Pokud mají dobrou motivaci, rády hledají i odpovědi. A co takhle otázky zašifrovat? To je teprve zábava.
Materiál se zašifrovanými otázkami naleznete ZDE.
A kam schovávat úkoly a šifry?
- Krabičky, truhličky, tajné schránky - různé druhy, tvary a velikosti. Určitě něco doma najdete. Případně se dají levně koupit na bazarech nebo třeba ZDE.
- Kryptex - parádička, kterou určitě oceníte a která zaujme. U nás je již nepostradatelnou součástí her. Vnouček sám připravuje úkoly, které potom musí rodinní příslušníci řešit. Zakoupit se dá například ZDE.
- Matrjošky - stačí panenkám do bříšek schovat lístečky s úkoly a následně je rozmístit po prostoru.
- Sklenice s petlicí a s kódovacími známky - třímístné kódovací zámky a petlice jsou u nás hitem (přesvědčit se můžete ZDE).
- Přilepení - úkoly se dají přilepit téměř kamkoliv. My jsme to zkusili například s QR kódem dědovi na záda :)
Pozdravy z prázdnin
Dopisy, pohledy – u nás běžná a velmi příjemná forma komunikace. Řekněte, když najdete ve schránce pozdrav, je to příjemné, že? Kromě běžných pohlednic používám aplikaci Pohlednice online, pokud posílám osobní vzpomínky. Ta se hodí právě na prázdninové zážitky. V dopisech se dají poslat také zašifrované úkoly. Vytvořte je s vnoučaty a pošlete je jejich rodičům. I hledání poštovní schránky může být pátrací misí :)

Tak krásné prázdniny a užívejte si!
Další materiály od autorky naleznete ZDE.

Ivana Hrubá Eliášová
maly-princ.cz
S radostí a láskou učím na základní škole. Věnuji se projektové a badatelské výuce. Věřím, že každé dítě v sobě nosí talent. Jsem zároveň také babičkou vnuka Mirečka, pro kterého ráda vymýšlím a tvořím zábavné úkoly. Právě on mě přivedl k tvorbě materiálů. Ne(ve)smírně mě baví s ním objevovat svět. Je krásné dívat se znovu dětskýma očima.