DÁRKY 1. část - učitelé dětem

DÁRKY 1. část - učitelé dětem

30.05.2018 | Miriam Hejzlarová

Možná nepatříte k učitelům, kteří si každoročně (třeba i dvakrát) lámou hlavu nad tím, čím tentokrát potěšit děti na konci (začátku) školního roku (o Vánocích). V tom případě už asi nemusíte ve čtení pokračovat, protože pro mě to důležité téma je a ráda bych se zde podělila o své tipy, nápady či inspirace na dárky.

Proč dávám dětem dárky? Protože mi to dělá radost. Protože jim chci udělat radost. Protože jim tím chci dát najevo, že mi na nich záleží. Protože to je můj způsob, jak jim poděkovat za to, že ony dávají dárky mně.

Jaké dávám dětem dárky? Nemůžu jim dávat velké dary, přece jen jich je 31. Ale vždy se snažím vymyslet něco, aby děti viděly, že přestože jsem jim nemohla každému dát dary za stokoruny, dala jsem jim něco mnohem cennějšího – svůj čas. Takže většinou něco vyrábím nebo tvořím. Je pro mě také důležité, aby moje dárky měly nějakou citovou hodnotu, aby jim něco sdělovaly, aby si u toho na mě vzpomněly. Zároveň ale musím říct, že když si vymyslím dárek, kde je počáteční (či konečná) investice trochu větší, ale vidím, že to má smysl, peněz nelituji a jdu do toho.

Třídní jsem pátým rokem, takže pár dárečků už jsem věnovala a vyrobila. Ráda vás jimi inspiruji a doufám, že udělají tolik radosti jako v mé třídě.


TIP č. 1 – ZALAMINOVANÁ KOLÁŽ Z FOTEK

Na konci první třídy jsem udělala jednoduchou koláž z pár třídních fotek, vytiskla ji, zalaminovala a na druhou stranu ručně napsala vzkaz, kde jsem vzpomínala na společné první týdny.

náročnost/cena: rychlé a levné


TIP č. 2 – PERNÍČKY SE JMÉNY

Napekla jsem perníčky a na ně napsala polevou jméno a třídu. Do pytlíčku jsem přidala i pěnová písmenka, ze kterých každý sestavil své jméno.

náročnost/cena: pracné, ale levné


TIP č. 3 – OBRÁZEK ZE SLOV

Do generátoru zadáte slova, barvy, font a požadovaný výsledný tvar. Slova se vám náhodně shluknou do obrázku a vytvoří krásnou památku. Já jsem ke každému dítěti vymyslela slova, která ho charakterizují, nezapomněla jsem na jejich jména, zvolila zelenou barvu a čtyřlístek, vytiskla, vložila do rámečku a památka byla na světě. (Bohužel nemám svoje obrázky vyfocené, čemuž vůbec nerozumím.) Tvořit můžete třeba zde nebo zde.

náročnost/cena: rychlé, ale kvůli rámečkům i dražší (ale stojí to za to :) )


TIP č. 4 – VLASTNORUČNĚ VYROBENÁ MÝDELKA

Nakoupíte suroviny (mýdlová hmota, glycerin, vonná esence; koukněte třeba sem), rozpustíte, smícháte, nalejete do formiček a je hotovo. Já přidala ještě květ levandule a knoflík pro štěstí, ke kterému se děti musely promýt.

náročnost/cena: rychlé a spíš dražší


TIP č. 5 – OZDOBENÉ SVÍČKY

Koupíte obyčejné bílé tlusté svíčky (my jsme měly tyto z IKEY) a hezké ubrousky. Z ubrousku sloupnete horní vrstvu a vystříháte pěkné obrázky. Nad svíčkou nahřejete vypouklou část lžičky, ubrousek přiložíte na svíčku a nahřátou lžičkou obrázek přejíždíte. Vosk pod ubrouskem se roztaví a obrázek krásně přilne.

náročnost/cena: zdlouhavé a po dvaceti svíčkách dost nudná činnost, ale poměrně levné


TIP č. 6 – „TĚŠÍM SE, JAK BUDEŠ ZÁŘIT V ___ TŘÍDĚ“

Na konci nebo začátku roku můžete dětem nechat na lavici jednoduchý vzkaz, který si můžete zakoupit na UČ!TELNICI zde (černobílá i barevná varianta, pro všechny ročníky ZŠ). Pro větší efekt je fajn vzkaz zalaminovat a děrovačkou udělat dvě dírky a jimi provléknout svítící tyčinku. (Velké písmeno, čárka a tečka na konci věty na cedulce nejsou záměrně. Dala jsem přednost grafickému zpracování před gramatikou.)

náročnost/cena: rychlé a levné


TIP č. 7 – HRNÍČKY/SKLENIČKY SE VZKAZEM

V IKEE jsem koupila tyto levné skleněné hrnečky, napsala na ně fixou na keramiku jméno dítěte a citát a dárek byl na světě. Jen doporučuji ještě zapéct v troubě, některým dětem se psaní oloupalo a to hrneček držely v ruce jen chvíli.

náročnost/cena: rychlé a celkem levné


TIP č. 8TŘÍDNÍ PEXESO

V 1. třídě jsem na počátku školního roku děti vyfotila. Poslední týden v 5. třídě jsem je vyfotila znovu. Původně jsem si to celé chtěla nechat udělat a jen poslat fotky do fotolabu, kde takováto dárková pexesa běžně dělají, ale cena na jedno pexeso byla astronomická, takže jsem si vše udělala sama v Canvě. Pexeso sklidilo u dětí i rodičů opravdu velký úspěch. Doporučuji. ;)

náročnost/cena: rychlé, ale kvůli celobarevnému tisku a větší gramáži papíru, drahý jako kráva :) 


TIP č. 9

Najděte si podobně nadšenou kolegyni a vyrábějte a vymýšlejte spolu. Je to o dost větší zábava a při leckterém zdlouhavém procesu i důležitá morální podpora. Díky, Jani, za všechny ty společně strávené hodiny (no už spíše dny) u dárků. :)

Nejnovější články

Učitelnice na konferenci Teachers Pay Teachers II. část

25.09.2019
Možná nepatříte k učitelům, kteří si každoročně (třeba i dvakrát) lámou hlavu nad tím, čím tentokrát...

Učitelnice na konferenci Teachers Pay Teachers I. část

21.09.2019
Možná nepatříte k učitelům, kteří si každoročně (třeba i dvakrát) lámou hlavu nad tím, čím tentokrát...

Tipy na nakupování na Aliexpressu II.

15.09.2019
Možná nepatříte k učitelům, kteří si každoročně (třeba i dvakrát) lámou hlavu nad tím, čím tentokrát...

TIPY a VYCHYTÁVKY - Od učitelů učitelům

24.08.2019
Možná nepatříte k učitelům, kteří si každoročně (třeba i dvakrát) lámou hlavu nad tím, čím tentokrát...

Používáte nepodporovaný prohlížeč.


Pokud chcete vidět všechny materiály, které pro vás různí autoři připravili, použijte prosím Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge nebo Safari.


Děkujeme.
Tým Učitelnice.cz

Dobití libovolné částky pro pohodlnejší příští nákupy...

Dobití libovolné částky pro pohodlnejší příští nákupy...

Uplatnení voucheru pro dobití kreditu