DÁRKY 2. část - děti učitelům

DÁRKY 2. část - děti učitelům

09.06.2018 | Miriam Hejzlarová

V této části roku to vídám na internetu neustále. „Maminky, co budete kupovat paním učitelkám (pánům učitelům) jako poděkování na konec roku?“ „Paní učitelky, co ne/rády ne/dostáváte k vysvědčení?“ Asi nejen mezi učiteli je to poměrně komplikované téma. Máme si snad říkat, co bychom chtěli dostat za dárky? Očekává snad někdo z nás od KAŽDÉHO dítěte dárek? To nám ty kytičky nestačí? Ne, ne a stačí. :) Ale nebudeme se tvářit, že se z toho v posledních letech nestal trend a že dárky, dárečky nebo dokonce dary nosí čím dál více dětí. A co si budeme povídat, jako při každém obdarovávání se i u paní učitelek pravidelně schází dárky nevhodné. Tak jsem se trošku po internetu rozhlédla a sepsala pár tipů, které by se (dle mého názoru) mohly hodit (nejen) maminkám, které se nad dárky chtějí zamýšlet a inspiraci hledají.

Obecně

1) Nemůžu si to odpustit. :) Žádný kantor nečeká, že mu každé dítě donese kytku a dar. ŽÁDNÝ.

2) Cokoliv, co dítě donese potěší. COKOLIV. Není to klišé, je to pravda. I když se jedná o 59. hrneček nebo o desátou bonboniéru (a vy čokoládu nejíte), ten pocit, že vám někdo chce poděkovat za vaši práci a potěšit vás, je mnohem důležitější.

Sázka na jistotu

3) Podle mého názoru existuje jen jeden dárek, který potěší všechny učitele bez rozdílu, nikdy toho nebude mít moc a vždycky si bude přát, aby alespoň jeden takový dostal. Je to osobní poděkování, dopis dítěte/rodiče. Prostě klasický dopis v obálce/rámečku, kde dítě (nebo i rodič) napíše (ideálně s chybami a škrtanci :) ), za co děkuje, proč má toho konkrétního učitele rád a díky čemu na něj nikdy nezapomene. Když jsem se poprvé loučila se svoji třídou, chodili za mnou zvědové, vysláni rodiči, co bych si přála. Vytrvale jsem říkala, že nic. :) Ale ve skrytu duše jsem si přála vzpomínku, dopis od každého dítěte. Nakonec jsem dostala dopis od každého dítěte, které jedna maminka svázala do krásných dřevěných vyřezávaných desek. I když jsem byla obdarována spoustu dalších věcí, tohle prostě zůstane top dárek, který má v mé knihovně čestné místo. (A na fotografii je i vidět, jak mě děti a rodiče znají :) ).

Konkrétní tipy

Zde ale samozřejmě platí, že sto lidí, sto chutí. Nejlepší je o paní učitelce, panu učiteli něco málo vědět. Nebo ať se dítě zeptá. Co už. :)

4) Kytky. Stará dobrá klasika.

5) Vypadá to, že letos budou hitem rostliny/čtyřlístky/bylinky v květináčích s textem: „Děkuji, že mi pomáháte růst.“ Proč ne.

6) Jedlé dárky. Nevidím nic špatného na košíku ovoce, kolekci čajů, káv, sušeném ovoci, oříškách atd. Děti každý den vidí, co pijeme a svačíme, takže by neměl problém zjistit, co paní učitelka opravdu využije. Ano, záměrně jsem neuvedla bonboniéru nebo čokoládu. Viděli jste někdy učitelský kabinet po vysvědčení nebo Vánocích? Ty Mount Everesty bonboniér, které se prostě při nejlepší vůli za půl roku nedají spotřebovat? Čest těm, kteří to zvládají. :)

7) Originální jedlé dárky. V některých obchodech se dají koupit sklenice, ve kterých jsou nasypány suché ingredience na přípravu třeba muffinů. Na kartičce je pak přidělaný recept a k obsahu sklenice pak stačí přidat třeba jen vajíčko a mléko a šup s tím do trouby. Paráda. O tom, že se taková sklenice dá připravit za pár korun doma, netřeba mluvit. Přiváže se k tomu ještě ten osobní vzkaz a věřte mi, že paní učitelka bude nadšená. Recept třeba zde

8) Víno. (dárek s ALE) Patří do kategorie kontroverznějších dárků a těch, které se rodiče asi bojí po dětech posílat. Naprosto chápu. Ale moc nechápu, proč u pánů kolegů to problém není a u kolegyň ano. Za šest let jsem nedostala ani jednu láhev a to rodiče mých dětí vědí, že abstinent nejsem. :)

9) Poukázka do obchodu. (dárek s ALE) Taky není moc obvyklé, předpokládám že proto, že to je ta nejméně osobní, originální či kreativní varianta. Ale proč ne? Třeba taková poukázka do Světozoru (cukrárna), knihkupectví nebo na masáž přece nemůže nikoho urazit, ne?

10) Kancelářské a papírenské věci. Další věc, u které moc nechápu, proč mezi rodiči nefrčí. Asi jim to přijde divné, dávat učitelům tužky, lepidla nebo nůžky. Možná to přijde divné i učitelům. Nevím. Ale vzhledem k tomu, kolik během roku spotřebuji, věnuji nebo poztrácím kancelářských sponek, klipsů, fix, post-its, izolep, háčků na stěnu, eurofólií, „žvýkaček“ na stěnu a magnetů…mi to přijde jako nanejvýš vhodný a užitečný dárek. Zabalit se to hezky určitě dá a smysl a myšlenku můžete podpořit nějakým vzkazem, citátem. Nebála bych se toho.

11) Učitelský plakát nebo obrázek na stěnu do třídy, kabinetu. Vídám to u amerických učitelů a na amerických webech pro učitele, u nás ne. Ale kdybych od někoho dostala obrázek, plakát s nějakým pěkným učitelským motivačním citátem, určitě by se na něj neprášilo ve skříni.

12) Teacher survival/emergency kit. Učitelská sada přežití/poslední záchrany. Nejvíc kreativní a osobní záležitost. Zpracování a obsah záleží čistě na obdarovávajícím. Může to pojmout vtipně, užitečně, jedle, profesionálně, esteticky. No, podívejte, co jsem našla na internetu, obrázky řeknou více než tisíc slov. :)

13) Voucher na UČ!TELNICI. Dočetli jste až sem, abyste zjistili, že to je vlastně reklamní článek? :) Ale ano, opravdu si myslím, že i takový voucher může paní učitelce udělat radost. Nakoupí si materiály, které se jí budou hodit při přípravě na další rok a ušetří spoustu času tím, že je nebude muset celé vyrábět a vymýšlet sama bude mít o prázdninách více času na odpočinek. Zkuste to, voucher můžete objednat (bez registrace) zde a hned po zaplacení vám přijde na email.


Určitě je více možností. Dražších i levnějších. Nudnějších i originálnějších. Jako menší ukázka si ale myslím, že to bohatě postačí. Přeji všem rodičům, aby vybrali pro svou paní učitelku ten nejlepší dárek pro ni. A přeji všem učitelům, aby od každého dostávali ten jediný dárek, který si přejeme - poděkování.

Používáte nepodporovaný prohlížeč.


Pokud chcete vidět všechny materiály, které pro vás různí autoři připravili, použijte prosím Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge nebo Safari.


Děkujeme.
Tým Učitelnice.cz

Dobití libovolné částky pro pohodlnejší příští nákupy...

Dobití libovolné částky pro pohodlnejší příští nákupy...

Uplatnení voucheru pro dobití kreditu