Před půl rokem jsem si (konečně) přiznala, že sebelepší ani sebekrásnější učitelský sešit/diář mi nepomůže k tomu, abych do něj opravdu plánovala a využívala ho tak, jak bych potřebovala. Tušila jsem to už dlouho, ale nechtěla jsem se všech těch vymakaných plánovačů/diářů vzdát. Každý rok jsem si s novým odhodláním kupovala dražší diáře a dokupovala barevnější samolepky. Případně jsem si vyráběla vše vlastní, udělané přesně pro moji potřebu s dalšími a dalšími vychytávkami.
Zbytečně.
A tak jsem přešla na digitální plánování. Co to je? Jak to funguje? Jaké nástroje používám? O tom bych se dnes chtěla trochu rozepsat. A třeba inspirovat i další, mně podobné, chronické ne/plánovače.
3 nástroje, které jsem začala používat a snažím se je vytěžit na maximum jsou: tablet + elektronická tužka, Google kalendář a OneNote (Microsoft Office).
GOOGLE KALENDÁŘ
- Vyhovuje mi, že si můžu barevně odlišit různé aktivity. To jsem vždy dělala i v papírových diářích, ale ne vždy jsem u sebe měla odpovídající barevné psací potřeby, a to mi vadilo. :)
- Můžete ho mít nainstalovaný na všech zařízeních, která používáte, a to je super. Mobil má už u sebe každý pořád. Takže už nikdy se vám nestane „jojo, já si to zapíšu do diáře, HNED jak přijdu domů…“.
- Velká výhoda je sdílený kalendář. Můžete mít sdílený rodinný kalendář. Pracovní. Sportovní. Kdybych byla ve vedení školy, zavedla bych sdílený školní kalendář. Pak už by se těžko někteří vymlouvali (mě nevyjímaje), že o něčem nevěděli nebo něco zapomněli odevzdat.
- Událostem totiž můžete nastavit upomínky. Nebo nemusíte. Každopádně když se vám nějaká akce, kterou jste si naplánovali před půl rokem ukáže na mobilu i na tabletu, má to něco do sebe.
ONE NOTE
OneNote je skvělá věc. Seznámila jsem se ní na jednom školení od Microsoftu a od té doby se s ní pomalu učím a baví mě čím dál tím víc.
Nejlepší na této aplikaci je, že je standardně v balíčku Office. Takže pokud máte Word, Excel, PowerPoint atd., máte i OneNote. A do mobilu a tabletu si ji jednoduše stáhnete jako aplikaci. A proč byste to dělali?
Jednou aplikací nahradíte spoustu sešitů/zápisníků/papírů. Vše můžete mít na jednom místě, a přitom pořád po ruce (vlastní kuchařku, nákupní seznamy, přípravy, informace k dovolené…).
Největší výhoda?
- PŘÍPRAVY: Udělala jsem si velký rozvrh, který jsem si do OneNote nahrála. Píšu si do něj v bodech přípravy. Vyhovuje mi to ze dvou důvodů.
- >>> Plocha záložky je v podstatě neomezená. Pod tento rozvrh si tak můžu nahrát týdenní plán, který dělám s kolegyní a následně píšu a tisknu dětem. Stále tak mám na očích to, co je potřeba každý týden stihnout. A za druhé si sem rovnou můžu psát/kopírovat/vkládat různé poznámky k výuce. Odkazy na videa a obrázky. Tabletem/mobilem si vyfotím něco zajímavého. Zkrátka vše zde mám na jednom místě. Další týden jen celou záložku zkopíruji, vymažu neaktuální věci, ale naopak ty, které ještě potřebuji zde nechám a můžu začít plánovat nový týden, aniž bych zapomněla na něco důležitého z toho předcházejícího. Ano, to stejné můžete dělat i v papírových plánovačích. Ale zkrátka přepisujete a přelepujete stále dokola. Nebavilo mě to.
- >>> Největší výhodu ale vidím v tom, že OneNote opět můžete sdílet na všech zařízeních, která používáte. Já ho mám nainstalovaný v mobilu, tabletu, domácím notebooku, třídním PC a v kabinetě. Přípravy tak můžu dělat odkudkoliv, a hlavně se k nim kdekoliv dostanu, protože se aplikace na všech zařízeních synchronizuje. Takže když si doma večer jen tak surfujete internetem a něco vás zaujme, odkaz si vložíte do přípravy a je to. Ve třídě kliknete na link a je to. Nepřeposíláte, nehledáte, neztrácíte…čas.

- ZÁPISY Z PORADY: Používám stejně jako Přípravy. Jedna velká záložka Porady a pak pododdíly s konkrétními poradami.
- INFO o dětech: Chci zkusit nově tento rok. Každému dítěti ze třídy udělám jeho oddíl. A vždy když se stane něco, co by bylo fajn si zapamatovat a případně se k tomu vrátit s rodiči na konzultacích, zapíšu si to nebo si to vyfotím. Krátké rychlé poznámky, které budou dávat smysl asi jen mně. Ale pomůžou mi o dítěti získat komplexnější přehled (28 dětí je hodně a 80 % toho, co bych rodičům na konzultacích chtěla říct, vždy zapomenu). A ano, zapisovat si to do notesu jsem zkoušela. Nefungovalo mi to.
- POZNÁMKY z knihy nebo SEMINÁŘE: Když mě něco zaujme, vyfotím si to, případně dopíšu poznámku. Všechno, mám pak na jednom místě a můžu se k tomu vracet. Schválně, kolik máte sešitů s poznámkami ze školení? A kde je máte? ????

A tak bych mohla pokračovat do nekonečna, záložek můžete mít hromadu, na cokoliv vás napadne. Ještě bych se ale chtěla zmínit o sdílení. Stejně jako u kalendáře, můžete mít ve OneNote sdílený blok. Ideální na přípravy při tandemové výuce, v týmu v paralelkách. Jasně, můžete si materiály, poznámky a odkazy posílat přes Messenger. Ale dohledáte vše potom?
TABLET + TUŽKA
Poslední nástroje, bez kterých bych se asi do digitálního plánování tak moc nenadchla a nevěřila mu…si v něm. Respektive myslím si, že elektronická tužka je potřeba. Díky ní je to zkrátka pohodlnější, přesnější a rychlejší. Používám ji pořád. Poznámky si do OneNote píšu často rukou, protože je to pro mě zkrátka rychlejší a přirozenější než ťukání. Škrtám, podtrhávám, zvýrazňuji, dělám šipky…všechno jako v diáři nebo notesu. A baví mě to. Tužka ani tablet už nejsou v dnešní době nic nedostupného. Ale musíte si dát velký pozor, aby váš tablet byl s tužkou kompatibilní. Ne všechny značky tabletů jsou ke všem značkám tužek.

ZÁVĚREM?
Vím, že tenhle článek není pro všechny, že spousta z vás si stejně řekne „Není nad tužku a papír, technika je zlo.“ A já s vámi souhlasím. :-D Nicméně jsem se ocitla ve fázi, kdy mi to neslouží tak, jak bych potřebovala. Potřebuji mít ve věcech systém a poslední dobou jsem měla jen spoustu zápisníků, díářů, šanonů s papíry a poznámkami…a stejně jsem to všechno musela držet v hlavě, protože jsem nikdy neměla tužku. Mobil mám u sebe fakt pořád. A tablet už vlastně taky. :-D Tak jsem to zkusila jinak a zatím to funguje.
Ale nebudu vám lhát. Když jsem viděla, jaké skvělé zápisníky udělaly naše autorky…kdy minimálně 2 se strefují přímo do mého vkusu…měla jsem nutkání to letos ještě naposledy se sebou zkusit. :-D Takže závidím vám, kteří si ty svoje letošní zápisníky a diáře krásně vymazlíte. (Ale já si jeden taky možná koupím a nahraju do OneNote ;) ). A vy kteří ne. Pokud jste si našli svůj vlastní způsob plánování a organizování a vyhovuje vám to. Držte se ho. Každý jsme jiný a potřebujeme něco jiného a je to tak v pořádku. Organizování a plánování nového školního roku 2020/2021 tříkrát HURÁ.
Aktuální učitelské plánovače, zápisníky a notesy na Učitelnici najdete ZDE

Miriam Hejzlarová
Jsem učitelka na 1. stupni, autorka materiálů a spoluzakladatelka srdcové Učitelnice. Baví mě vytvářet materiály, které jsou originální a na českém vzdělávacím trhu ještě chybí.
Nejlépe mě a můj styl učení umí popsat samotné děti:
"Máme paní učitelku Miriam. Dělá nám hrozně moc pomůcek k učení, hry a různé kartičky s otázkami, větami a tak. Taky máme špachtličky na odreagování. Ve třídě máme hodně HODNĚ anglických knížek. Můj nejoblíbenější předmět je AJ. Máme na ni totiž naši paní učitelku. Pouští nám různé písničky, krátké pohádky a hraje s námi hry. Nechápu, že se z toho nezblázní." (Charlot)