Výzdoba a příprava třídy. Zvlášť na 1. stupni velké téma (ovšem nejen tam!). A s ním i pojící se otázky, co a jak připravit, aby prostor třídy podporoval učení a aby se v něm žáci i učitelé cítili dobře. Přeci jen ve třídě trávíme spoustu času… Poprosili jsme několik učitelek, aby se s námi podělily o fotografie a nápady ze svých tříd. A sešlo se nám několik opravdu skvělých tipů.
Při přípravě a výzdobě třídy se s trochou zjednodušení (a s opomenutím těch případů, kdy učitelé výzdobu neřeší vůbec) ocitáme se na jakési názorové ose. Na jedné straně přístup, kdy učitel nechává o prostoru rozhodovat samotné žáky. Prázdné stěny čekají na to, až si žáci sami rozhodnou a zargumentují, co by na nich chtěli, ideálně si to i sami vytvoří. Podobně i celkový prostor třídy. Třída je zkrátka jejich a oni by si ji měli přizpůsobit svým představám a potřebám. Na straně druhé potom předem promyšlená a vyzdobená třída. Často tematicky zaměřená na motivy nějaké celoroční hry či cesty, která má za cíl motivovat k učení a provázet žáky celým školním rokem. Vstoupit na začátku do takové třídy pak může být pro žáky překvapením, na které se už předem těší.
Obě strany mají své pro i proti. Obě je ideálně potřeba předem promyslet. Aby žáci nebyli „hozeni“ do prázdné třídy bez toho, abychom je učili o prostoru a výzdobě přemýšlet a aby naopak nebyli přehlceni vizuálními a dalšími podněty. A hlavně – obě strany mají mezi sebou škálu plnou možností, která různou měrou kombinuje oba pohledy.
Podívejte se na tipy z reálných tříd, jak třídu vyzdobit a připravit. Jak lze využít předpřipravené věci a zároveň dát žákům prostor pro jejich vlastní tvoření, nápady, kreativitu a potřeby. Jak lze i stejný nápad pojmout různě, tak aby vyhovoval právě vaší třídě a vašim žákům. A samozřejmě i vám.
Přehledy učiva
Přehledy učiva mohou být skvělým pomocníkem. Abecedy, pády, vzory, násobilka, převody jednotek, časové osy atd. Dají se pravidelně měnit podle toho, co zrovna probíráte a co potřebujete mít na očích. Dají se připravit předem (a sladit je s celoroční motivací), dají se průběžně vytvářet s dětmi (např. barevní netopýři níže na fotkách) nebo obojí kombinovat podle potřeby.
Již hotové přehledy ovšem automaticky neznamenají, že třídy budou jak se říká "přes kopírák". Záleží mimo jiné na tom, jak s přehledy ve třídě pracujeme a čím je doplníme. Ta stejná abeceda může viset nad tabulí, ale může být ve třídě umístěna i tak, že žáci mohou postupně dávat předměty s daným počátečním písmenem do správných krabic.

Kombinace přístupů může vypadat tak, že mají žáci předpřipravené různé dekorační obrázky či plakáty, na které pak společně tvoří přehledy toho, o čem se zrovna učí. Zde například paní učitelka využila obrázky planet, které se hodily do celoroční motivace na téma vesmír a vesmírné putování. Na planety žáci postupně tvořili přehledy vyjmenovaných slov. Své jméno potom napsali, když se celou řadu naučili zpaměti
TIP UČITELNICE:
➡️ Duhová abeceda - abeceda z fotografie
➡️ Abeceda na zeď - abeceda nad tabulí z fotografie
➡️ Slovní druhy - výzdoba třídy z fotografie
➡️ Násobilkoví skřítci - přehled z matematiky na vyvěšení ve třídě
➡️ Vzory podstatných jmen - přehledové plakátky
➡️ České dějiny - historické mezníky jako výzdoba třídy
Prostor na práce žáků
Společný prostor pro vystavení toho, na co jsme hrdí a co se nám povedlo. A nejen ve výtvarné výchově. Výstupy z hodin a z dlouhodobějších projektů, z individuální i skupinové práce, originální představení sebe sama.
Nástěnky
Takový základ, který bývá běžně ve třídách a který se dá skvěle využít. Nástěnky se dají ale i relativně jednoduše vyrobit, třeba z barevných papírů, kartonu a kolíčků (návod na výrobu najdete TADY) nebo z různých krabic. Zvlášť ty s netradičními tvary mohou vytvořit originální nástěnku (nejen na práce žáků).
Sítě a provázky
Praktický a dobře vypadající způsob, jak vystavit práce žáků a úplně u toho nezničit omítku.
Okna
Ne vše se do oken hodí, ale co se hodí, vypadá skvěle. Jako třeba tyto průsvitné obrázky.
TIP UČITELNICE:
➡️ Roční období - šablony a návod na výrobu průsvitných obrázků do oken
➡️ Kruhová hvězda - postup na výrobu hvězdy z fotografie
Aktivní výzdoba
Aneb výzdoba, která podněcuje k zapojení. K dotvoření, doplňování, zaznamenávání, přesouvání, průběžnému aktualizování. Možností je spousta, nám se sešly například tyto nápady:
Kalendáře a počasí
Kolikátého dnes je, jaký je den v týdnu, jaké roční období, jaké je počasí. Aktivní výzdoba, do které se žáci rádi zapojují.
TIP UČITELNICE:
➡️ Česko-anglický kalendář - aktivní výzdoba do třídy
➡️ Months and days - kalendář k procvičování angličtiny
Záznamy četby
Místo pro zaznamenávání přečtených knih. Zde například jako obrázek knihovny přilepený na dveře (děti dopisují tituly knížek na samotné knihy) nebo jako knihovnička vytvořená z nástěnky. Když nějakou knížku děti přečetly, napsaly si na proužek papíru její název a autora a vložily (nalepily) do svojí poličky.
TIP UČITELNICE:
➡️ Knihovna přečtených knih - plakát k zaznamenávání četby z fotografie
Emoce
Dejte žákům prostor vyjádřit své emoce. Mohou třeba svá jména lepit či připisovat ke kartičkám nebo dávat kolíčky k různým symbolům. Tato aktivní výzdoba vám může posloužit jako takové rychlé zmapování nálady ve třídě i například jako prostředek k procvičování slovní zásoby v cizích jazycích.
TIP UČITELNICE:
➡️ Flashcards - anglicko-české karty s emocemi z fotografie
➡️ Semafor - smajlíkový semafor z fotografie
Semafor hluku
Rychlý a snadný ukazatel toho, jak moc hlasitě mají děti ve třídě pracovat.

TIP UČITELNICE:
➡️ Semafor hluku - materiál z fotografie
Zaznamenávání zážitků
Zážitky a zeměpis k tomu. Vytiskněte nebo namalujte mapu České republiky a okolo nechejte prostor na fotky, zážitky a pohledy z cest.
Volná zábava
Jako aktivní výzdoba třídy mohou posloužit různé věci, co se dají nalepit či připevnit na zeď. Například balicí papír, který si děti během přestávek a volných chvil mohou vybarvovat.

Třídní pravidla
Pravidla třídy se vyplatí mít na očích. A také s nimi průběžně pracovat. Vytvořit si je nebo odsouhlasit s žáky a pravidelně se k nim vracet. Diskutovat, dát hlasovat o jejich důležitosti v průběhu roku, bavit se s žáky o tom, na jaké se momentálně potřebujeme nejvíce zaměřit a společně vymýšlet, jak na to.
Jako taková pravidla či jako motivace k respektujícímu a laskavému chování mohou být i cedule s kouzelnými slovíčky.
TIP UČITELNICE:
➡️ Laskavá pravidla - třídní pravidla z fotografie
➡️ Kouzelná slovíčka - motivační bubliny z fotografie
➡️ Vlastní pravidla - ilustrace k tvorbě třídních pravidel
➡️ Pravidla třídy - jednoduchá pravidla k vyvěšení ve třídě
Rozvrh hodin
Nedílná součást každé třídy, nekonečné možnosti realizace.
TIP UČITELNICE:
➡️ Obrázky - obrázkový rozvrh hodin pro 1. stupeň
➡️ Rozvrh hodin - obrázky k rozvrhu; předměty, dny a hodiny
Připravte si
Skvělý tip, jak předejít záplavě otázek stylu „Paní učitelko a co budeme potřebovat na výtvarku?“. Vyčleňte si na tabuli, na dveřích či na nástěnce místo pro přehled pomůcek na následující hodinu. Takové praktické doplnění rozvrhu hodin.
TIP UČITELNICE:
➡️ Připravte si - kartičky s fotografiemi pomůcek z fotografie
Organizace a půjčovna pomůcek
Pomůcky ve třídě jsou kapitolou samy o sobě. Jak žáci tak učitelé toho potřebují mít při ruce spoustu. Bez nějakého systému velmi snadno nastane ve věcech chaos. Jak uskladňovat ve třídě pomůcky a zadání?
Žáci
Každý žák by měl mít ve třídě místo, kde si může uložit pomůcky. Učebnice a sešity, které nepotřebuje, věci na výtvarnou výchovu, knížky, ale třeba i rozpracované zadání, úkoly a pracovní listy. V některých třídách najdeme skříňky, mohou posloužit i různé krabice, boxy, kufříky, šanony.
Učitelé
Vozíky z IKEA, odkapávače na nádobí, organizátory do dílen, nejrůznější krabičky – praktické věci na pomůcky a drobnosti do třídy.
TIP UČITELNICE:
➡️ Jak na organizaci ve třídě - blogový článek s tipy, jak si ve třídě udělat systém a kam ukládat pomůcky
Půjčovna pomůcek
Známe to všichni – čeká nás rýsování a žáci se postupně hlásí, že nemají tužky a pravítka. Nebo že ztratili gumu. Můžeme vše individuálně řešit nebo si můžeme ve třídě vyhradit koutek s knihovnou pomůcek. Vezmi si, co potřebuješ, a poté vrať na místo. Nevýhodou je, že se věci postupně ztrácí. Výhodou pak ušetřený čas a pravděpodobně i nervy.

Narozeninovníky
Pamatujete si, kdy má kdo narozeniny? Udělejte si z narozenin dětí součást třídní výzdoby. Graficky můžete ladit do oslavy, celoroční motivace nebo využít fotografie dětí (vyfoťte si, kdo má v jakém měsíci narozeniny a vyvěste si fotografie ve třídě).
TIP UČITELNICE:
➡️ Narozeninovník - narozeninové plakátky z fotogragie
➡️ Narozeninové dortíky - výzdoba z fotografie
Motivační výzdoba
Jak často jako učitelé řešíme atmosféru, dobré vztahy, zvládání emocí ve třídě? Odpovídat snad ani není třeba, je to jedno z každodenních témat. I to může odrážet třídní výzdoba. Vyvěste si ve třídě plakáty či obrázky pro nastavení pozitivní atmosféry, práci s emocemi či sebereflexi.
Podobně jako s třídními pravidly i u motivační výzdoby platí, že je ideálně třeba s ní pracovat. Bavit se s žáky, co jednotlivá sdělení znamenají, ať už obecně či pro ně osobně, nechat je vybírat, jaké cedule by chtěli na stěnách mít a podobně. Z motivační výzdoby se může stát i třídní rituál – můžete například začít svůj týden právě výběrem či diskuzí nad konkrétním plakátem.
TIP UČITELNICE:
➡️ Afirmace - motivační karty z fotografie
➡️ Veledůležité plakáty - plakáty k vypořádání se s malými i velkými pocity a překážkami
➡️ Motivační cedule - motivační cedule s citáty
Chyba je kamarád
Zajímavou motivační výzdobou jsou i plakáty či cedule zaměřené na práci s chybou. Chyby jako součást učení, chyba jako něco, co nám pomáhá se zlepšovat. Jako učitelé to známe. Ale znají to (a pamatují na to) i děti? A chyby nedělají jen děti, i na to může třídní výzdoba reflektovat.
TIP UČITELNICE:
➡️ Jsem chyba - stáhněte si zdarma plakát z fotografie na profilu autorky
Třídní koutky
Ať už „pouze“ pro odpočinek nebo s nějakým zaměřením, třídní koutky jsou skvělým nápadem, jak žákům vytvořit prostor pro samostatnou práci nebo pro trávení času mimo vyučovací hodiny. Hodí se pořídit koberec, polštářky, sedací vaky či různé podložky, aby žáci mohli pohodlně sedět na zemi. Pomůcky a vybavení koutků se pak odvíjí podle toho, o jaký koutek se jedná.
Odpočinkový koutek
Taková relax zóna. Pohodlné místo s možností výběru her, knih, časopisů a různých aktivit.
Čtenářský koutek
Místo, kde si žáci mohou v klidu sednout či lehnout a začíst se. Čtenářský koutek je často spojený s třídní knihovničkou. Pokud s žáky realizujete dílny čtení, mohou být v koutku i pověšená pravidla, uložená zadání apod. Součástí čtenářského koutku může být i třídní knihovna nebo místo na zaznamenávání přečtených knih.
TIP UČITELNICE:
➡️ Čtenářský koutek - motivační plakáty do čtenářského koutku
➡️ Pravidla dílny čtení - k umístění do čtenářského koutku
➡️ Pravidla čtenářské dílny - výzdoba třídy i jako doplnění koutku
Předmětový koutek
Může se jednat například o anglický koutek s anglickými knížkami, slovníky, přehledovými plakáty, hrami a aktivitami. O přírodovědný koutek s badatelskými pomůckami, encyklopediemi, plakáty. O matematický koutek s logickými hádankami, šiframi, stavebnicemi, pomůckami. O zeměpisný koutek s mapami, předměty typickými pro dané země, místem pro zaznamenávání zážitků z vlastních cest.

Tematický koutek
Podobně jako u předmětových koutků, i tady záleží, na co chceme prostor využít. Pokud s žáky například realizujete mezipředmětový projekt na téma ptáci, můžete si koutek postupně přizpůsobit právě tímto směrem.
Třídní knihovna
Poličky, regál, knihovničky, krabice. Zkrátka nějaké místo pro knížky, které si žáci mohou půjčit a poté zase vrátit. Kde brát do knihovny knížky? Někomu se kromě klasické návštěvy knihkupectví osvědčilo kontaktovat místní knihovnu či se domluvit s rodiči během rodičovských schůzek – často mívají doma knihy, které již s dětmi nevyužijí a rádi je poskytnou.
Zaznamenávání pokroku
Co nás čeká a co už umíme. Co máme před sebou a co už jsme zvládli. Součástí třídní výzdoby může být i plán učiva, mapa učebního pokroku, postupné odkrývání toho, co jsme již zvládli. Vizuální připomenutí toho, jaký kus cesty jsme již dokázali společně ujít.
Třídní samospráva
Kromě pravidel třídy můžete využít i různé karty a cedule značící povinnosti a role ve třídě. Určete si ve třídě místo, kde bude přehledně ukázané, jaké služby ve třídě jsou, kdo je za co zodpovědný, jaké role ve třídě a ve skupině máme apod.
TIP UČITELNICE:
➡️ Třídní samospráva - třídní pravidla, služby, role ve skupině, kde je třída?, kde je paní učitelka?
➡️ Třídní služby - úkoly ve třídě, na kterých se mohou žáci sami podílet
Třídní dveře
Kdo je součástí třídy? Několik nápadů na třídní dveře, které zároveň kreativně představují, kdo do třídy patří.
TIP UČITELNICE:
➡️ English classroom - plakát na dveře do učebny angličtiny; najdete zde i tip, kde lze nejlevněji tisknout velké plakáty na dveře (třeba i ty vyrobené přímo pro vaši třídu)
Celoroční motivace
Na závěr několik nápadů na to, jak lze pojmout celoroční téma. Velká část výše zmíněných tipů může být graficky sjednocena tak, aby zapadla do tématu, které si zvolíte. Může se jednat o celoroční soutěž nebo nesoutěžní hru, která školní rok tematicky zastřeší.
Příklad nesoutěžního přístupu z jedné třídy je vesmírné putování. Tematická výzdoba, tematický plán meziplanetární cesty. 3 skupiny, 3 různé cesty, ale společný cíl.
TIP UČITELNICE:
➡️ Celoroční téma - blogový článek s nápady, jak pojmout celoroční motivaci v 1. třídě
➡️ Vesmír - dekorační sada planet, plakátů a popisných cedulí pro vesmírné téma
➡️ Tropický ostrov - motivační hra, prozkoumávání ostrova + odkazy na tematickou výzdobu
➡️ Cesta kolem světa - celoroční hra, sbírání kilometrů do cestovních pasů
➡️ Kouzelnická škola - motivační hra na celý školní rok pro jednotlivce i týmy
MOC DĚKUJEME ZA POSKYTNUTÉ FOTOGRAFIE A NÁPADY.
Podívejte se na profily a materiály učitelek, díky kterým mohl vzniknout tento článek. A doporučujeme sledovat i jejich instagramové profily, kde přidávají další tipy ze svých tříd. Jmenovitě děkujeme:
MARKÉTA HRBÁČKOVÁ (pod.pokličkou.výtvarka)
JANA MALYPETROVÁ (Tipy učitelům)
TEREZA VÍTKOVÁ (pančelka_na_cestách)
KATEŘINA OUJESKÁ (Učím bomby)
MARTINA DANIŠKOVÁ (syroovka)
ANDREA PAŠTIKOVÁ (Školní hrátky)
MIRIAM HEJZLAROVÁ