TIPY pro učitele

TIPY pro učitele

24.07.2018 | Miriam Hejzlarová

Sama moc ráda čtu blogy a články na toto téma, Pinterest je moje oblíbená sociální síť a na YouTube dokážu strávit hodiny, díváním se na učitelské vlogy (bohužel jen americké, čeští učitelé ještě nesebrali odvahu :) ). Ráda se nechávám inspirovat a ráda tuto inspiraci přenáším do své třídy/výuky. Proto jsem na konci roku nafotila nějaké ze svých vychytávek, které jsem buď převzala od jiných učitelů nebo jsem si na ně přišla sama. Třeba se budou hodit i vám. :)

1) Složky pro každé dítě na shromažďování papírů, v mém případě písemek

Nevím jak jinde ve školách, ale u nás musíme důležité písemky alespoň půl roku schovávat. A nevím, jak to dělají ostatní učitelé, ale já jsem si pořídila tento držák na papírové složky. Červené pro holky, modré pro kluky. Na ně nalepit štítky se jmény dětí a pak už jen průběžně zakládat. V mém případě tedy zakládají děti, protože je to z nějakého záhadného důvodu baví. :)


2) Plastové odkapávače používám jako stojánek na knížky

Nahromadilo se mi nějak hodně anglických knížek. V paperbackové vazbě. Protože chci, aby k nim děti měly jednoduchý přístup a zároveň je měly stále na očích, pořídila jsem si ty nejjednodušší odkapávače na nádobí za pár korun. A jakou dělají teď parádu a službu. :) Myslím, že by se do nich mohly vejít i normální knížky s tvrdou vazbou, ale nikdy jsem to nezkoušela.


3) Špachtle na tisíc způsobů

Miluju špachtle. Jejich využití je nekonečné. Můžete na ně napsat slova nebo příklady k procvičování - mám na nich všechny kombinace sčítání a odčítání do 20, malou násobilku, sčítání a odčítání po desítkách do 100, určování částí zlomků z celku. Používám je jako losovací špachtličky - mám na nich napsaná jména dětí a vyvolávám je podle nich. Mám na nich Brain Breaks. A na Pinterestu pod heslem "popsickle sticks in class" najdete další nápady. 


4) Plastové obálky s drukem a košíčky na kartičky

Kam se všemi těmi kartičkami z Učitelnice? :) Tuto otázku si kladu dlouhodbě a asi na ni udělám samostatný článek. Zatím jen ve stručnosti, že používám plastové obálky s drukem a košíčky a to vše mám po ruce na parapetu v textilních košíkách z Lidlu. Každopádně základem je, všechno si dobře popsat, protože jinak v tom budete mít guláš. 


5) Tlačítka YES/NO, bomba a přesýpací hodiny

Bombu asi nemusím dlouze představovat, je to pomůcka ze hry BUM. Zadáte úkol, zapnete, pošlete po kruhu a bomba v různě dlouhých intervalech "vybuchuje". Někdo s tím může mít z různých důvodů problém, já ani ne, nicméně letos jsem bombu nahradila něčím lepším. Na angličtině i v češtině jsme používali tzv, Stinky Pig aneb Prdek Smrdek zkrátka Prdíci prase (hledejte třeba na Alze zde). Úspěch zaručen. Tlačítka Yes/No mám z Tigeru a používám je většinou na angličtině, kde jimi děti potvrzují svou odpověď a těší se na dlouhé hysterické "Nooooooooooo." nebo "Yes, sir, yes." A taky jsem je tedy využila, když jsem přišla o hlas a cokoliv jsme procvičovali. :) Ale využití bude jistě širši a bohatší. Poslední pomůcky, které si nemůžu vynachválit jsou velké přesýpací hodiny. Žluté jsou na 15 minut a modré na 10 minut. Používám je při samostatné i skupinové práci a stavím je vždy na viditelné místo, aby si děti mohly hlídat čas samy. Funguje to perfektně. Žluté mám z Holandska, modré z obchodu Butlers, ale viděla jsem je i v Tigeru nebo na Aliexpresu. 


6) Organizér na drobnosti

Nesnáším nepořádek a chaos. Ale jak školní rok postupuje, nejsem naprosto schopná některé věci udržet v pořádku. Ale tenhle organizér mě DOST zachraňuje a byl to jeden z nejlepších nákupů, které jsem udělala. Mám tam kancelářské sponky velké i malé, špendlíky, hřebíky, připínáčky, háčky, kolíčky, klipsy, gumičky, "žvejkačky" na zeď, magnety, lepidla, provázky, izolepy, post-its bločky, zvýrazňovače...no, šuplíčky mám zaplněné všechny, o tom nemůže být pochyb. :-D Jako výhodu nevidím jen to, že přesně vím, kam mám co uklidit nebo kde něco najdu, ale i to, že můžu šuplíčky vytáhnout a dát je k dispozici dětem, případně že si tam děti mohou chodit samy. Jestli bych si měla vybrat jednu věc, bez které už bych nechtěla učit, je to tato. I přes vyšší cenu, doporučuji (na Heuréce od 500 - 700 Kč). A tady u nás, na Učitelnici, si můžete koupit štítky zde. Pár jich je předepsaných, ale klidně si je můžete napsat všechny samy. Provedení mám pro černobílý tisk (a na barevné papíry) i jako barevnou verzi. 

Nejnovější články

TIPY na PROJEKTY

22.09.2018
Vychytávky z mojí třídy, které se mi osvědčily a denodenně je používám.

TIPY na nakupování na Aliexpressu I.

02.09.2018
Vychytávky z mojí třídy, které se mi osvědčily a denodenně je používám.

1. třída - celoroční téma/motivace

19.08.2018
Vychytávky z mojí třídy, které se mi osvědčily a denodenně je používám.

7 letních hitů na Učitelnici

14.08.2018
Vychytávky z mojí třídy, které se mi osvědčily a denodenně je používám.

Používáte nepodporovaný prohlížeč.


Pokud chcete vidět všechny materiály, které pro vás různí autoři připravili, použijte prosím Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge nebo Safari.


Děkujeme.
Tým Učitelnice.cz

Dobití libovolné částky pro pohodlnejší příští nákupy...

Dobití libovolné částky pro pohodlnejší příští nákupy...

Uplatnení voucheru pro dobití kreditu