TIPY pro učitele

TIPY pro učitele

24.07.2018 | Miriam Hejzlarová

Sama moc ráda čtu blogy a články na toto téma, Pinterest je moje oblíbená sociální síť a na YouTube dokážu strávit hodiny, díváním se na učitelské vlogy (bohužel jen americké, čeští učitelé ještě nesebrali odvahu :) ). Ráda se nechávám inspirovat a ráda tuto inspiraci přenáším do své třídy/výuky. Proto jsem na konci roku nafotila nějaké ze svých vychytávek, které jsem buď převzala od jiných učitelů nebo jsem si na ně přišla sama. Třeba se budou hodit i vám. :)

1) Složky pro každé dítě na shromažďování papírů, v mém případě písemek

Nevím jak jinde ve školách, ale u nás musíme důležité písemky alespoň půl roku schovávat. A nevím, jak to dělají ostatní učitelé, ale já jsem si pořídila tento držák na papírové složky. Červené pro holky, modré pro kluky. Na ně nalepit štítky se jmény dětí a pak už jen průběžně zakládat. V mém případě tedy zakládají děti, protože je to z nějakého záhadného důvodu baví. :)


2) Plastové odkapávače používám jako stojánek na knížky

Nahromadilo se mi nějak hodně anglických knížek. V paperbackové vazbě. Protože chci, aby k nim děti měly jednoduchý přístup a zároveň je měly stále na očích, pořídila jsem si ty nejjednodušší odkapávače na nádobí za pár korun. A jakou dělají teď parádu a službu. :) Myslím, že by se do nich mohly vejít i normální knížky s tvrdou vazbou, ale nikdy jsem to nezkoušela. *UPDATE 2019* Vejdou se tam i normální knížky. :)


3) Špachtle na tisíc způsobů

Miluju špachtle. Jejich využití je nekonečné. Můžete na ně napsat slova nebo příklady k procvičování - mám na nich všechny kombinace sčítání a odčítání do 20, malou násobilku, sčítání a odčítání po desítkách do 100, určování částí zlomků z celku. Používám je jako losovací špachtličky - mám na nich napsaná jména dětí a vyvolávám je podle nich. Mám na nich Brain Breaks. A na Pinterestu pod heslem "popsickle sticks in class" najdete další nápady. 


4) Plastové obálky s drukem a košíčky na kartičky

Kam se všemi těmi kartičkami z Učitelnice? :) Tuto otázku si kladu dlouhodbě a asi na ni udělám samostatný článek. Zatím jen ve stručnosti, že používám plastové obálky s drukem a košíčky a to vše mám po ruce na parapetu v textilních košíkách z Lidlu. Každopádně základem je, všechno si dobře popsat, protože jinak v tom budete mít guláš. 

*UPDATE 2019*

V Pepco jsou právě v prodeji jakési plastové "boxy" s několika přepážkami. Pravděpodobně na koření. Myslím, že pytlíčky/obálky s kartičkami jim ale budou slušet úplně stejně.

 

5) Tlačítka YES/NO, bomba a přesýpací hodiny

Bombu asi nemusím dlouze představovat, je to pomůcka ze hry BUM. Zadáte úkol, zapnete, pošlete po kruhu a bomba v různě dlouhých intervalech "vybuchuje". Tlačítka Yes/No mám z Tigeru a používám je většinou na angličtině, kde jimi děti potvrzují svou odpověď a těší se na dlouhé hysterické "Nooooooooooo." nebo "Yes, sir, yes." A taky jsem je tedy využila, když jsem přišla o hlas a cokoliv jsme procvičovali. :) Ale využití bude jistě širši a bohatší. Poslední pomůcky, které si nemůžu vynachválit jsou velké přesýpací hodiny. Žluté jsou na 15 minut a modré na 10 minut. Používám je při samostatné i skupinové práci a stavím je vždy na viditelné místo, aby si děti mohly hlídat čas samy. Funguje to perfektně. Žluté mám z Holandska, modré z obchodu Butlers, ale viděla jsem je i v Tigeru nebo na Aliexpresu. 

*UPDATE 2019*

V posledním roce jsem začala víc než bombu používat prdící prase. Princip je stejný jako u bomby, akorát na konci nic nebouchne, ale prase si dlouze uprdne. :) Je to legračnější a ráda bych si myslela, že i míň stresující. Děti se na to uprdnutí prostě těší. :-D Najdete ho na spoustě e-shopů, já ho mám z Alzy. (hledejte třeba na Alze zde)6) Organizér na drobnosti

Nesnáším nepořádek a chaos. Ale jak školní rok postupuje, nejsem naprosto schopná některé věci udržet v pořádku. Ale tenhle organizér mě DOST zachraňuje a byl to jeden z nejlepších nákupů, které jsem udělala. Mám tam kancelářské sponky velké i malé, špendlíky, hřebíky, připínáčky, háčky, kolíčky, klipsy, gumičky, "žvejkačky" na zeď, magnety, lepidla, provázky, izolepy, post-its bločky, zvýrazňovače...no, šuplíčky mám zaplněné všechny, o tom nemůže být pochyb. :-D Jako výhodu nevidím jen to, že přesně vím, kam mám co uklidit nebo kde něco najdu, ale i to, že můžu šuplíčky vytáhnout a dát je k dispozici dětem, případně že si tam děti mohou chodit samy. Jestli bych si měla vybrat jednu věc, bez které už bych nechtěla učit, je to tato. I přes vyšší cenu, doporučuji (na Heuréce od 500 - 700 Kč). A tady u nás, na Učitelnici, si můžete koupit štítky zde. Pár jich je předepsaných, ale klidně si je můžete napsat všechny samy. Provedení mám pro černobílý tisk (a na barevné papíry) i jako barevnou verzi. 


6) Desky na dokumenty *UPDATE 2019*

Pořád něco kopíruji. A dost často na barevné papíry. Kromě toho, že mám všudemožně milióny papírů a najít tu pravou složku s papíry barevnými byla mnohdy výzva na několik minut, mám taky kopírku dost daleko a tak s sebou vždycky do sborovny táhnu neuvěřitelné množství věcí. Od té doby, co jsem si papíry začala zakládat do těchto desek, se oba tyto moje problémky vyřešily. Ta složka je tak velká, že ji ztratit ani přehlídnout nemůžu a když mi cestou do sborovny něco popadá, rozhodně nejsou papíry po celé chodbě. O tom, že papíry jsou uspořádané pěkně podle barev a odpadá přehrabování ani nemluvím. Desky i papíry jsou z Lidlu. A desky jsou právě i v aktuální týdenní nabídce! (10. 8. 2019)

Nejnovější články

Učitelnice na konferenci Teachers Pay Teachers II. část

25.09.2019
Vychytávky z mojí třídy, které se mi osvědčily a denodenně je používám.

Učitelnice na konferenci Teachers Pay Teachers I. část

21.09.2019
Vychytávky z mojí třídy, které se mi osvědčily a denodenně je používám.

Tipy na nakupování na Aliexpressu II.

15.09.2019
Vychytávky z mojí třídy, které se mi osvědčily a denodenně je používám.

TIPY a VYCHYTÁVKY - Od učitelů učitelům

24.08.2019
Vychytávky z mojí třídy, které se mi osvědčily a denodenně je používám.

Používáte nepodporovaný prohlížeč.


Pokud chcete vidět všechny materiály, které pro vás různí autoři připravili, použijte prosím Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge nebo Safari.


Děkujeme.
Tým Učitelnice.cz

Dobití libovolné částky pro pohodlnejší příští nákupy...

Dobití libovolné částky pro pohodlnejší příští nákupy...

Uplatnení voucheru pro dobití kreditu